Duże czcionki po instalacji sterownika nvidii

Na świeżutkiej instalacji Mabox-a, wybrałem Centrum Sterowania → konfiguracja sprzętowa i wybrałem instalację sterowników nvidii. Po restarcie systemu Czcionka conky na pulpicie jest nadnaturalnie wielka. W menadżerze plików pod ikonami jest podobnie. Nie używam linuxa zbyt długo, na ManjaroKDE musiałem zaznaczyć flagę wymuś czcionkę 96 DPI w ustawieniach KDE by pokonać ten problem. Czy na Openboxie jest podobnie? Obrazek z wygladem pulpitu poniżej.

1 Like

Cześć,
Openbox to menadżer okien, w Maboxie tworzy “środowisko” wraz z panelem tint2, jgmenu, conky…
Generalnie jest ono zbudowane z “klocków” i nie ma jednego miejsca w którym sobie skonfigurujesz wszystkie czcionki - tak jak w rozbudowanych środowiskach typu Gnome czy KDE. Dostęp do wszystkich opcji konfiguracyjnych masz w submenu lub w Centrum Sterowania Mabox.

Zastanawia mnie to instalowanie sterowników NVIDII… instalator powinien sam wykryć i użyć odpowiedniego sterownika - pod warunkiem, że przy bootowaniu wskażesz, że chcesz użyć niewolnych sterowników. Opcja: Boot with proprietary drivers
Czy próbowałeś instalować Maboxa w ten sposób?

Jaką masz rozdzielczość?
Wygląda na to, że coś przeskalowało niektóre elementy interfejsu ( Conky ) mocno w górę.
Powinno to wyglądać mniej więcej tak… (sesja live w rozdzielczości 1280x720).

1 Like

Cześć, dzięki za odpowiedź i podpowiedź w którą stronę szukać ale po kolei.
Instalacja Mabox-a była z opcją Boot with proprietary drivers.
Dla pewności zrobiłem to drugi raz. Po nowej instalacji sprawdziłem jakie zaintalowały się sterowniki i sterowniki nvidii nie zostały zainstalowane.
Nastepnie w Centrum Sterowania Mabox wybrałem opcje auto-install proprietary drivers i reboot systemu. Po restarcie sytucja się powtórzyła pulpit i menadżer plików wygladały jak poprzednio.
Pisałem wcześniej, ze w Manjaro KDE sytuacja wygladała podobnie i tam wystarczyło w sekcji Fonts zaznaczyć flagę force 96 dpi fonts. Była tam pomocnicza informacja że nie jest to najlepsze rozwiazanie i należy zmieniać ustawienia w xorg.conf. Poczytałem w internecie o co z tym xorg.conf chodzi (Arch Wiki pomogła) i sprawdziłem jak to wyglada na Mabox-ie.
W katalogu /etc/X11/xorg.conf.d jest 90-mhwd.conf który jest symbolicznym dowiazanie do nvidia.conf (o jesteśmy w domu pomyślałem). Z wszystkich zebranych informacji wyszło mi, że w rzeczonym pliku należy dodać do sekcji Monitor informację o rozdzielczoście na “sztywno” (w przypadku podobnego problemu jak mój). Tak też zrobiłem eksperymentując trochę z róznymi rodzielczościami “96 x96” itp.
Finalnie najlepszy dla mnie rezultat dało dodanie linii z rozdzielczością “114 x 114”. Czyli w sekcji Monitor dopisałem linię
"Option “DPI” “114 x 114”

Po kolejnym restarcie pulpit wygladał już ok

Działa? Działa może komuś moje rozwiązanie się przyda.
Na koniec mam pytanie czy jest lub są nazwijmy to bardziej “eleganckie” (lub zwyczajnie inne) rozwiązania podobnych problemów z rozdzielczością?

3 Likes